Aziz Yıldırım, futbolculara ilk yarıda kalan 6 maçı kazanmaları halinde 6 milyon TL prim dağıtma sözü verdi. Fenerbahçe, Sivasspor’u 4-1’le geçti. Peki Sarı-Lacivertliler, kalan 5 maçtan 15 puan çıkartabilir mi?

Aziz Yıldırım, futbolculara ilk yarıda kalan 6 maçı kazanmaları halinde 6 milyon TL prim dağıtma sözü verdi. Fenerbahçe, Sivasspor’u 4-1’le geçti. Peki Sarı-Lacivertliler, kalan 5 maçtan 15 puan çıkartabilir mi? İşte yazarlarımızın düşünceleri…

Serkan Akcan (Kocaman’ın tercihleri belirleyici olacak)
Fenerbahçe’nin ilk yarının kalan 5 maçını birden kazanması kağıt üzerinde elbette mümkün ama unutulmaması gerekir ki; fikstürü zor ya da kolay yapan formdur. Sivas galibiyetiyle Aykut Kocaman 5’te 5’ten söz etti.
Fotoğrafı Paylaş:

Antalya deplasmanından itibaren bu oyunun altını doldurabilirse mümkün olabilir. Kocaman’ın sistem ve oyuncu tercihleri belirleyici olacak. Topal’ın merkezdeki oyunu, Souza’yı öne itti, Giuliano’ya da forvet arkasında konforlu bir alan yarattı. Bu düzenin üzerine gidip pratiği artırmak şart.

Aykut hoca Janssen atamasa bile onun gücünden ve yırtıcılığından memnun. Fakat santrforun çerçeveye vuranı makbul. Soldado, Sivas karşısında bunu hatırlattı. Aykut hoca, onun hat-trick’ine kayıtsız kalamayacak kadar psikolojiden anlar. Isla ve Valbuena’nın sakatlıktan dönme ihtimali de hesaba katılırsa Fenerbahçe’nin güçlü oyununu sürdürmesi mümkün.
Fotoğrafı Paylaş:

Mehmet Demirkol (Bursa&Kasımpaşa kolay değil)
1-Sivasspor’un eksik kalması Fenerbahçe’nin 2-1’i bulduktan sonra oyunu nasıl ele alacağı konusunda bir fikir edinmemizi engelledi. Bugüne kadar Fenrbahçe vitesi düşürmeye çalışırken motoru stop ettirdi.

2-Giuliano sağ kanattan kurtulduysa sorun büyük oranda çözülmüş demektir. Sağda oynadığı zaman hem sağ kanat hem santrfor arkası eksik kalıyor.

3-Souza’nın Topal’ı yanında değil önünde oynaması savunmadan başlayıp Giuliano’ya giden yolu tamamlıyor. Bu sürekli olursa, bir başka sorun çözülür.

4-Ancak asıl önemlisi Valbuena. Her 4 pasta bir topu kendisine istemekten vazgeçip tehlikeli oluduğu yeri doldurmalı. Herkes bir fikstür avantajından bahsediyor. Ama ben buna inanmam. Antalya, Çalımbay sonrası artık sadece bir Eto’o takımı. Fenerbahçe kazanabilir.

Ama Bursa ve Kasımpaşa maçları kolay olmaz. Fenerbahçe’nin Sivas maçında olduğu gibi 2. topları her seferinde alıp geri koşmaması lazım. 2 santrforla da tek santrforla da oynasa bu ve Giuliano’un 10 numarada oynaması belirleyici olacak.

Erman Özgür (Sivas maçı 11’iyle işleri zor…)
Fenerbahçe sezon başından beri ilk kez bu kadar arzulu ve hak ederek bir maç kazandı. Taktiksel başarıdan çok fizik güç ve koşu kalitesinin ortaya çıktığı Sivasspor maçında özellikle Mehmet Topal ve Josef’in presli oyunu kendisi kadar topla oynamaya gayret eden rakibinin oyununu bozdu.

Peki bu anlayış Fenerbahçe’yi şampiyonluğa ortak olucak bir seri ile geri döndürür mü? Son 5 maçta topu Fenerbahçe’ye bırakarak oynaması muhtemel takımlar çoğunlukta.

Yani Fenerbahçe mücadele ettiği kadar ofansif bek katkısına (İsla), rakip sahada sorumluluk alacak hücum oyuncularına (Valbuena), geriden oyun kuracak, topu öne oynayabilecek orta saha oyuncularına (Mehmet Ekici) ve orta saha oyuncularını yönlendirdiği kadar yakalanan pozisyonların kıymetini bilecek bir santrafora (Soldado) çok ihtiyaç duyacak. Bu da şu demek: Kazanmış da olsa Fenerbahçe’nin bu 11’i Sivasspor maçına özel olmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here