UEFA Şampiyonlar ve Avrupa Ligi maçları 2018-19 sezonunda kim yayınlayacak? Türkiye’den hangi kanallar var? Vatandaşlar bu sorunun cevabını merak ediyor. UEFA, üç yıllık yeni yayın dönem hakları için Türkiye’ye ihaleyi açtı.
Şampiyonlar ve Avrupa ligi maçları 2018-19 sezonunda kim yayınlayacak? Türkiye’den hangi kanallar var? Vatandaşlar bu sorunun cevabını merak ediyor. UEFA, üç yıllık yeni yayın dönem hakları için Türkiye’ye ihaleyi açtı.İşte tüm detaylar haberimizde.

Önümüzdekiğ yıl UEFA Şampiyonlar Ligi’ni 2018-19 sezonundan itibaren farklı bir kanalda görebilirsiniz. Tivibu Spor’un UEFA ile yaptığı anlaşma bu sezon sonu itibarıyla sona eriyor. Kurum, 2018-19 sezonundan itibaren üç sezonluk yeni yayın dönemi ihalesini açmış durumda.
Peki UEFA Şampiyonlar Ligi 2018-19 ve 2020-21 sezonları arasında hangi platformdan yayınlanacak?


YAYIN İHALESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

UEFA, yayın haklarını her ülkeye farklı dönemlerde gerçekleştirdiği ihaleler ile veriyor. Örneğin, Birleşik Krallık’ta bu ihale Ocak ayında açıldı ve kazanan Mart ayında belli oldu. Türkiye’deki medya kuruluşları, ihale için başvurularını 16 Ekim 2017’ye kadar UEFA’ya ulaştırmak zorundalar. Kazanan yıl sonuna kadar açıklanacak.

TÜRKİYE’DEN HANGİ TV PLATFORMLARI BAŞVURACAK?

Vatandaşların en çok merak ettiği konu bu. Türkiye’den yayın ihalesine girmesi beklenen platformlar, son üç sezondur yayın haklarını elinde bulunduran Tivibu ve Süper Lig’in yayıncısı beIN Medya Grup.
Digiturk’ü satın aldıktan sonra büyük yatırımlar yapan ve beIN Sports olarak Süper Lig’i yayınlayan platformun bu ihalede favori olması bekleniyor.

PEKİ ŞİFRESİZ MAÇ OLACAK MI?

Futbolseverlerin en çok merak ettiği konu ise, haftada bir maçı şifresiz kanaldan izleyip izleyemeyecekleri.
Uzun zamandır sürmekte olan bu gelenek, 2018-19 sezonundan itibaren sona erebilir. Yayın haklarını alacak platformun, tüm müsabakaları sadece kendi kanallarından yayınlama hakkı bulunacak.
İhaleyi kazanan TV platformu, dilediği takdirde, TRT ya da başka bir kanal ile anlaşıp haftada 1 maçı şifresiz olarak izleyicilere sunma hakkına da sahip olacak.

TEK BİR PAKET Mİ OLACAK?

UEFA yayın haklarını tek bir paket olarak verecek. İhaleyi kazanan platform, sadece canlı TV yayınlarını değil, özetleri, turnuvaya özel video görüntüleri ve internet haklarını da satın almış olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here